Yeni Zelanda
  28 Aralık 2022

Avrupa Komisyonu ve Yeni Zelanda Hükümeti, Wellington'da Yeni Zelanda'nın Horizon Europe programına dahil edilmesine yönelik müzakereleri sonuçlandırdı. Ortaklık Anlaşması'nın imzalanmasının, her iki taraf için gerekli tüm doğrulamaların tamamlanmasına kadar 2023 yılında gerçekleşmesi öngörülmektedir. 2023'ten itibaren Yeni Zelanda'daki araştırmacıların ve kuruluşların, öncelikle ortak küresel zorluklara odaklanan en yüksek bütçeli işbirliği platformu olan Ufuk Avrupa Programı'nın Küresel Sorunlar ve Endüstriyel Rekabet önceliği altında yer alan sağlık, iklim, enerji ve hareketlilik, dijital, endüstri ve uzay, çevre ve gıda projelerine katılabilecekleri beklenmektedir.

AB'nin Araştırma ve Yenilik Çerçeve Programlarına (Ufuk Avrupa) ortaklık, AB ile AB dışı ülkeler arasındaki bilim ve teknoloji alanında uluslararası işbirliğinin vücut bulmuş hali olup, genel olarak, bu tür bir işbirlikleri AB tarafından coğrafi yakınlığındaki ülkelere teklif edilmektedir. Katılım ile Yeni Zelandalı araştırmacıların ve kuruluşların programa AB Üye Devletlerinden kuruluşlarla eşit koşullarda katılması mümkün olacaktır.

Yeni Zelanda ile yapılacak anlaşma, Avrupa kıtası dışındaki oldukça sanayileşmiş bir ülkenin, AB'nin araştırma ve yenilik için amiral gemisi programıyla (Ufuk Avrupa) ilk kez ortaklığı olacaktır.

Benzer Haberler