HABERLER

Ufuk Avrupa Marie Skłodowska Curie Uluslararası Burs ve Araştırma Destekleri (MSCA) nitelik ve nicelik olarak araştırma ve teknoloji alanındaki insan potansiyelini güçlendirmeyi, araştırmacıların kariyer gelişimini desteklemeyi, uluslararası ve sektörler arası araştırmacı dolaşımını teşvik etmeyi ve böylece Avrupa’yı ve Türkiye’yi araştırmacılar için bir cazibe merkezi haline getirmeyi hedeflemektedir. MSCA, Ufuk Avrupa Programı altında, sunduğu yenilikçi ve mükemmel araştırma eğitimi fırsatları; cazip kariyer ve bilgi paylaşımı olanakları, uluslararası ve sektörler arası hareketlilik programları ile araştırmacıların diledikleri araştırma alanında, birlikte çalışmalarını sağlayan bir yapıdır.

MSCA kapsamında her yaşa ve her kariyer basamağına uygun bir destek mekanizması mevcuttur. Anılan destek mekanizmaları şunlardır:

  • Doktora Sonrası Burslar (Postdoctoral Fellowships - PF): Doktora derecesini almaya hak kazanmış ve en fazla 8 yıl araştırma deneyimine sahip araştırmacılar için burs/destek sağlamaktadır. Doktora Sonrası Burslar kapsamında, Avrupa ve Avrupa dışındaki ülkelerde araştırma faaliyetlerini sürdüren ve ülkemize dönmeyi planlayan veya henüz dönmüş araştırmacılar desteklenmektedir. Türkiye'den farklı ülkelere gidiş için de burs/destek almak mümkündür.
  • Doktora Ağları (Doctoral Networks - DN): Henüz doktora derecesini almamış araştırmacılar için burs/destek imkânı sağlamaktadır. Desteklenen DN projeleri kapsamında, proje ortağı kuruluşlar yenilikçi bir konuda araştırma yaparken, araştırma (PhD) pozisyonları açarlar ve doktora öğrencileri istihdam ederek eğitirler. Avrupa Komisyonu ise bu projelerde istihdam edilen araştırmacılara burs ve araştırma desteği imkanı sunar.
  • Değişim Programı (Staff Exchanges - SE): Asgari ve azami deneyim şartı olmadan, her seviyeden araştırmacının kurumundan görevlendirmeli olarak katılabileceği bir değişim programıdır. Değişim Programı kapsamında oluşturulacak konsorsiyumlar aracılığıyla Türkiye ile Avrupa içinden ve dışından ülkeler arasında gerçekleştirilecek araştırma personeli, teknik ve idari personel değişimi yoluyla sektörler (akademi / sanayi) ve ülkeler arası bilgi, teknoloji ve tecrübe transferinin sağlanması hedeflenmektedir.
  • Burslara Katkı Fonu (COFUND): Program kapsamında, ülkemizde araştırma bursu veren ya da vermeye aday kuruluşlar desteklenmektedir. COFUND ile Türkiye’den hâli hazırda araştırma projelerine yönelik burs ve destek mekanizması bulunan ya da böyle bir program oluşturmak isteyen kuruluşların, bölgesel, ulusal ve uluslararası burs programlarının oluşturulması veya var olan programların desteklenmesi amacıyla, araştırma bursu veren kuruluşlara ek fon sağlanması hedeflenmektedir. COFUND’a burs programı başvurusunda bulunan kuruluşun proje önerisi onaylandığı takdirde Avrupa Komisyonu tarafından fonlanmakta ve böylece ulusal kuruluşlar aracılığıyla burs imkânları sunulmaktadır. (Örneğin, TÜBİTAK 2236 Destek Programı bir COFUND projesi olarak Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmiştir. Gazi Üniversitesi, ODTÜ, İYTE'nin de yürütmekte olduğu COFUND burs programları bulunmaktadır.)

Ufuk Avrupa Programı boyunca 6,6 Milyon Avroluk toplam bütçesi ile MSCA alanında yazılacak proje önerileri tüm araştırma konularından olabilmektedir. Araştırmacılar araştırma yapacakları alanları ve sektörleri seçmekte serbesttirler. 

MSCA fırsatları, üniversitelerin, araştırma kuruluşlarının, araştırma altyapılarının, araştırma yapmakta olan sivil toplum kuruluşlarının, KOBİ’lerin ve büyük sanayi kuruluşlarının katılımına açık olup, merkezinde “araştırma” ve “yenilikçilik” kavramlarını tutmaktadır. Hazırlanacak proje önerilerinin araştırma yapmayı önerirken, mutlaka uluslararası hareketliliği içermesi de beklenmektedir. Bu bağlamda, projelerde yer alan araştırmacılar kariyer gelişimlerini sağlamak için bir ülkeden başka bir ülkeye giderek araştırma yapmayı kabul ederek fonlanırlar. Her alt programın hareketlilik koşulu ve hedef kitlesi program sayfasında detaylıca açıklanmıştır.

Marie Skłodowska Curie Programları hakkında güncel gelişmeleri MSCA Türkiye Ekibini takip ederek en hızlı ve doğru şekilde edinebilirsiniz. Duyurular için sayfamıza üye olabilirsiniz. Detaylı duyurular içinse MSCA Duyuru Listesine kayıt olabilirsiniz.

Ayrıca Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan e-bülten'e de buradan kayıt olabilirsiniz: https://ec.europa.eu/newsroom/eac/user-subscriptions/2309/create

Her türlü soru ve bilgi talepleriniz için: ncpmobility@tubitak.gov.tr