HABERLER

Gıda, Biyoekonomi, Doğal Kaynaklar, Tarım ve Çevre Alanı (Küme 6), Ufuk Avrupa Programı’nda Küresel Sorunlar ve Endüstriyel Rekabet bileşeni altında yer almaktadır. Alanın amacı; gıdanın sürdürülebilirliğinin sağlanması, çevresel bozulmanın engellenmesi, biyolojik çeşitliliğin korunması, su güvenliği ve doğal kaynakların daha iyi yönetmeyi başaran bir ekonominin hayata geçirilmesidir. Alan kapsamında biyoçeşitlilik, çevre-dostu gıda üretim sistemleri ve gıda zinciri, döngüsel ve biyo-ekonomi, temiz çevre ve atıkların önlenmesi, kırsal, kentsel ve kıyı toplulukların güçlendirilmesi, çevresel gözlem teknolojileri ve Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı konularında projelerin desteklenmesi planlanmaktadır. Alan kapsamında 7 temel hedef doğrultusunda çağrılar açılacak ve bu hedefler altındaki konularda projeler desteklenecektir.

 • Hedef 1: Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Servisleri
 • Hedef 2: Birincil Üretimden Tüketime Kadar Adil, Sağlıklı ve Çevre Dostu Gıda Sistemleri
 • Hedef 3: Döngüsel Ekonomi ve Biyoekonomi Sektörleri
 • Hedef 4: Temiz Çevre ve Sıfır Emisyon
 • Hedef 5: İklim Aksiyonu için Kara, Okyanus ve Su Çalışmaları
 • Hedef 6: Dirençli, Kapsayıcı, Sağlıklı ve Yeşil Kırsal, Kıyısal ve Kentsel Toplumlar
 • Hedef 7: Yeşil Mutabakat Yararına İnovatif Yönetim, Çevresel Gözlemleme ve Dijital Çözümler

2023-2024 Çağrıları

 • 2023-2024 dönemi çağrıları 12 Aralık 2022 tarihinde açılmıştır. Çağrı bilgilerinin yer aldığı Çalışma Programına buradan ulaşabilirsiniz. 2023-2024 yılı çağrısı toplam bütçesi 1960 Milyon Avro’dur. 
 • Ufuk Avrupa Programı kapsamında 13-14 Aralık 2022 tarihlerinde Avrupa Komisyonu tarafından gerçekleştirilen Küme 6 Bilgi Günü’ne ilişkin dokümanlar paylaşıldı. Etkinlik sayfasına giderek oturumları yeniden izleyebilir ve sunumların PPT versiyonlarını indirebilirsiniz. Sunumlara erişim için ilgilendiğiniz oturumun sayfasında “Show details” a tıklayarak sunuma erişim sağlayabilirsiniz.

  Etkinlik oturum kayıtları için lütfen tıklayınız.

cid:image002.png@01D915E1.A3EA81A0

 • Ufuk Avrupa Küme-6 (Gıda, Biyoekonomi, Doğal Kaynaklar, Tarım ve Çevre) 2023 çağrılarına yönelik Avrupa Komisyonu ve Care4Bio Projesi tarafından 19 Aralık 2022 tarihinde çevrimiçi Proje Pazarı etkinliği düzenlendi. 

  Platforma hali hazırda 1655 paydaş kayıtlı olup “Participants” bölümünden ilgili olduğunuz alan veya organizasyon tipi özelinde arama yaparak potansiyel ortaklarınıza ulaşabilirsiniz!

  Etkinlik sayfasına link üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

 

 

BAŞARI HİKAYELERİ