SESAR
  14 Aralık 2021

Avrupa Hava Trafik Yönetiminin (Air Traffic Management- ATM) modernizasyonunda yeni bir sayfa açan “SESAR 3Ortak Girişimi”nin (SESAR 3 JU) resmi lansmanı 14 Aralık 2021 tarihinde gerçekleşmiştir. Avrupa Birliği, Eurocontrol ve dronlar da dahil olmak üzere tüm havacılık değer zincirini kapsayan 50'den fazla kuruluşu bir araya getiren yeni Avrupa Hava Trafik Yönetimi Araştırmaları (Digital European Sky ATM Research) Ortaklığı, araştırma ve inovasyon yoluyla kapsayıcı bir sistemin sunulmasını hızlandırmak ve esnek ve sürdürülebilir bir dijital havacılık yönetimi sağlamak için 2030’a kadar 1,6 milyar Avro'dan fazla yatırım yapacaktır. “SESAR 2” isimli selefinin başarılarını temel alan “SESAR 3” Ortaklığı, Avrupa'nın havacılık altyapısını dijital çağa uygun hale getirmek için iddialı bir program yürütürken, sektörün sıfır net karbon emisyonu hedeflerine katkıda bulunmak için hızlı kazanımlar sunacaktır.

 

Avrupa'nın multidisipliner, kapsamlı ve geniş uzmanlık havuzundan yararlanan SESAR 3 JU, hava taksilerinden, ticari uçaklara, askeri uçaklara, teslimat uçaklarına hava trafiğini oluşturan dokuz ana araştırma ve yenilik (R&I) alanında yenilikçi çözümler geliştirecektir (Şekil 1). Ar-Ge faaliyetleri portföyü, en umut verici ve rekabetçi çözümlerin pazara alımını hızlandırmak için keşif, endüstriyel araştırma, büyük ölçekli demonstrasyonlar ve hızlı bir inovasyon mekanizmasından oluşan bir hatta yapılandırılacaktır.

Şekil 1: SESAR 3 JU dokuz ana araştırma ve yenilik alanı

Hava Trafik Yönetimi Araştırmaları Ortaklığı ile ilgili detaylı bilgi için https://www.sesarju.eu/ sitesi incelenebilir.

 

Ortaklık Ayrıntılı Dökümanı

Ortaklık Broşuru

Ortaklık Stratejik Araştırma ve İnovasyon Dökümanı (SRIA)

Ortaklık haber bültenlerine üye olmak için link

 

Benzer Haberler