Akıllı Şehir Misyonu
  26 Kasım 2021

Avrupa Komisyonu, şehirleri “2030 yılına kadar 100 Karbonsuz ve Akıllı Şehir” Misyonu'na katılmaya davet etmektedir. Bu kapsamda Komisyon, 25 Kasım 2021 tarihinde bir niyet beyanı çağrısı başlatmıştır.

Misyon’un hedefleri, 2030 yılına kadar karbonsuz ve akıllı 100 Avrupa şehrine ulaşmak ve bu şehirlerin diğer tüm Avrupa şehirlerinin 2050 yılına kadar aynı rotayı izlemesini sağlamak için deney ve yenilik merkezleri olarak hareket etmelerini sağlamaktır. Misyona katılmak, seçilen şehirleri Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın bir parçası olarak karbonsuz olmaya geçiş sürecinin ön saflarına yerleştirecektir. İklim değişikliğine karşı mücadele, gerekli çözümlerin etkin kullanımına dönüştükçe, şehirler de karbonsuz olma hedeflerine ulaşmada politikaların ilk uygulayıcıları konumunda olacaklardır. Bu sürecin vatandaşlara, daha az hava ve gürültü kirliliği, daha az trafik, daha az enerji tüketimi ve daha sağlıklı yaşam için pek çok faydası olacaktır.

Şehirlerden, niyet beyanında bulunmaları, karbonsuz şehir olma hedeflerine ilişkin mevcut durumları, devam eden çalışmaları ve gelecek planları hakkında bilgiler sunmaları beklenmektedir. İlgili temsilciler Çağrı’ya buradan kayıt olabilirler. Başvuru için son tarih 31 Ocak 2022'dir. Bağımsız uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmenin ardından Komisyon, başarılı bulunan şehirlerin listesini Nisan 2022 tarihine kadar açıklayacaktır. 

Misyona katılan şehirler, yerel paydaşlar ve vatandaşlarla birlikte oluşturulacak bir “İklim Şehir Sözleşmesi” hazırlayacak ve uygulayacaktır. Şehirler Misyonu'nun sunacağı faydalar ve daha fazlası için sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 

Benzer Haberler