Image
  27 Kasım 2023

Avrupa Komisyonu'nun Ufuk Avrupa (Horizon Europe) çatısı altında iklim-nötr havacılık konularında çağrılara çıkan Kurumsallaşmış bir Ortaklığı olan, Avrupa Temiz Havacılık Ortaklığı (Clean Aviation Joint Undertaking-CAJU) 2021 yılında yürürlüğe girmiştir. Ufuk Avrupa Programı kapsamında oluşturulan Temiz Havacılık Ortaklığı ile 2050 yılına kadar iklim-nötr havacılığa katkı sağlayacak yeni hava araçları teknolojilerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Ortaklık kuruluşu esnasında yer alan kurucu üyelerinin ve asosisiye üyelerinin yanısıra, ortaklığa yeni üyeler eklemek adına, Mayıs 2023’te tek seferlik bir asosiye üyelik çağrısına çıkmış ve başvuru gerçekleştiren kuruluşlardan niyet beyanları toplamıştır. Geleceğin havacılık vizyonu şekillendirmek isteyen kuruluşlar için yegane fırsat olma özelliğini taşıyan asosiye üyelik niyet beyanı çağrısı ile programın uzun vadeli hedeflerini ve motivasyonunu paylaşacak yeni kuruluşların dahil edilmesini amaçlamıştır.

Asosiye çağrısı hederleri arasında mevcut üyelere tamamlayıcı şekilde entegre olabilecek yetkinlik ve kapasitedeki paydaşların Ortaklığa dahil edilmesi, Programa ilave ayni katkı ve yatırımların sağlanması ve farklı programlar arasında sinerji oluşturulması yer almaktadır.       

CAJU Yönetim Kurulu, ülkemizden Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ)’ın da aralarında bulunduğu 12 farklı ülkeden 20 yeni kuruluşun Temiz Havacılık Ortaklığına katılımını onaylamıştır. TUSAŞ aynı zamanda ortaklık bünyesinde ülkemizi temsil eden tek kuruluş olma özelliğini taşımaktadır.

Yeni üyelerden 7’si Avrupa çapında 7 farklı ülkede faaliyet gösteren KOBİ’ler olup ayrıca Temiz Havacılık Yönetim Kurulunda bir koltuk KOBİ’lere ayrılmıştır. Ortaklığın yeni asosiye üyeleri arasında 6 büyük sanayi kuruluşu, 5 araştırma ve teknoloji kuruluşu ve 2 üniversite de yer almaktadır. 20 yeni üyeden 16'sı halihazırda Temiz Havacılık'ın son derece yenilikçi 28 projesine yer alarak programa dahil olmuş durumdadır. Üyelik süreçleri tamamlandıktan sonra Temiz Havacılık Ortak Girişimi'nin toplam 59 sektör üyesinden oluşması beklenmektedir.

Ortaklığa yeni kabul alan üyeler hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Ortaklığın tüm üyelerine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

 

Genel sorularınız için bize ncptransport@tubitak.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Benzer Haberler