ufuk2020
  17 Eylül 2019

Ufuk2020 Programı kapsamındaki Mükemmeliyetin Yayılımı ve Katılımın Genişletilmesi Alanı (Spreading Excellence and Widening Participation) çağrıları Türkiye gibi widening (genişleme) ülkelerine (Üye Ülkeler:Bulgaristan, Hırvatistan, Güney Kıbrıs  Rum Yönetimi, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan,  Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz,  Romanya, Slovakya ve Slovenya. Asosiye Ülkeler:Türkiye, Arnavutluk, Ermenistan, Bosna  Hersek, Faroe Adaları, Kuzey Makedonya, Gürcistan,  Moldova, Karadağ, Sırbistan, Tunus ve Ukrayna) yönelik olduğundan önem arz etmektedir.

Çağrılar, AB üye ülkeleri ve widening ülkelerinde bulunan üniversite ve araştırma merkezleri arasındaki Ar-Ge kapasite ve proje geliştirme yeteneği farklılıklarını azaltmayı ve merkezler arası aktif işbirliği ağları oluşturmaya yönelik çalışmaları desteklemeyi amaçlamaktadır.

Widespread alanı çağrılarını tanıtmak üzere 13 Eylül 2019 tarihinde Uludağ Üniversitesi’nde, alanın Ulusal İrtibat Noktası Zeynep Ceren Nurata tarafından bilgi günü etkinliği düzenlendi. Söz konusu etkinlikte alanın genel yapısı, alan çağrıları, proje önerisi yazma süreci ve TÜBİTAK destek ve ödüllerine ilişkin bilgi paylaşımında bulunuldu. 30'a yakın akademisyen/araştırmacının katılım sağladığı ve yoğun ilgi gösterdiği etkinlik, sunumları takiben gerçekleştirilen soru & cevap oturumu ile sona erdi.

Benzer Haberler