Gorsel
  05 Mayıs 2023

Alternatif enerji kaynağı olarak Hidrojenin benimsenmesi konusunda karşılaşılan zorlukların başında; yüksek üretim maliyeti, düşük talep, altyapı eksikliğinin yanı sıra şehirlerin hidrojene uyum sağlama konusunda bilgi ve kapasite yoksunluğu gelmektedir.

Bu eksikliği karşılamak adına EIT tarafından finanse edilecek H2CITIES projesi ile iki şehirde Hidrojen Living Lab’i kurulacaktır. İlgili çağrı EIT Kentsel Ulaşım, EIT İklim ve EIT Üretim tarafından çıkılan bir ortak çağrıdır.

H2CITIES'in nihai hedefi temiz ulaşım için, tamamen temiz/yeşil H2 kullanımı amacına giden yolda geçişin ilk adımı olarak için şehirlerde H2'ye geçişi desteklemektir. Seçilen her H2City; sokaklarında otobüsler, çöp kamyonları, servis araçları, hafif kamu hizmetleri, özel arabalar ve lojistik sağlayıcı kamyonlar arasından beş adede kadar hidrojenle çalışan araçtan yararlanma imkânına sahip olacaktır. Aday Şehirler ayrıca katılımlarını ve benimsenmelerini desteklemek için doğrudan finansmana sahip olacaklardır.

H2CITIES açılan çağrı ile ilk aşamada Vişegrad Grubu (Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya)’ndan iki şehri finanse edecek olmakla beraber, ek fon tahsis edildiğinde kullanılmak üzere bir şehir rezerv listesi oluşturacaktır. İlerleyen zamanlarda açılacak ikinci çağrıda Türkiye’nin de aralarında bulunduğu RIS ülkelerinden gelecek proje uygulamaları başvurularına öncelik tanınacaktır.

Şehirlere projenin toplam maliyeti olan 245.000 Avro’nun  %69'una tekabül eden 170.000 Avro'ya kadar mali destek sağlanacak olup şehirlerin proje faaliyetlerinin en az 75.000 Avro’luk tutarını kendinin finanse etmesi beklenmektedir.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız

Çağrı dökümanı için lütfen tıklayınız.

 

Önemli Tarihler:

  • Çağrı Açılışı: 6 Nisan 2023
  • Bilgi günü 10 Mayıs 2023 Kayıt için lütfen tıklayınız
  • Son Başvuru Tarihi: 7 Haziran 2023, 17:00 CET
  • Seçim & Değerlendirme (1.Aşama) : Haziran-Ağustos 2023
  • Mülakata Davet (2. Aşama): Eylül-Ekim 2023
  • Sonuçların Duyurulması: Ekim-Kasım 2023
  • Hedeflenen Proje Başlangıç Tarihi: 1 Ocak 2024

 

İletişim:

Çağrı ile ilgili sorularınız için         hello@h2cities.eu    adresine ulaşabilirsiniz.

 

Benzer Haberler