ERC Turkiye
  22 Kasım 2022

Avrupa Araştırma Konseyi (European Research Council – ERC) öncül araştırma projelerini ve bu projeleri gerçekleştirecek bilim insanlarını sadece bilimsel mükemmeliyet kriterine göre değerlendirmekte ve özellikle çok disiplinli, disiplinler arası, yeni fikirler ve alışılmadık yenilikçi yaklaşımlar içeren projeleri desteklemektedir.

Ufuk Avrupa kapsamında ERC tarafından yayınlanan ERC 2022 Starting Grant (StG) çağrısı kapsamında 4 araştırmacımız toplam 7 Milyon Avro bütçe ile desteklenmeye hak kazanmıştır.

Desteklenen araştırmacılarımızdan Doç. Dr. Elif Nur Fırat KARALAR daha önce ERC Starting Grant kapsamında desteklenmiştir (CentSatRegFunc) ve Türkiye'de yaşam bilimlerinde ikinci kez ERC almaya hak kazanan ilk araştırmacımızdır. Koç Üniversitesi ev sahipliğinde yaptığı başvuru ile desteklenen Suudi Arabistan’daki Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Dr. Erkan AYDIN da yurt dışından Türkiye ile ortak proje yazarak bu projeyi almaya hak kazanan ilk araştırmacı oldu.

Değerli araştırmacılarımızı ve kendilerine ev sahipliği yapan üniversitelerini tebrik ediyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz. 

Dr. Erkan AYDIN

ERC 2022 StG Baş Araştırmacısı

Ev Sahibi Kurum: Koç Üniversitesi

Proje İsmi: INPERSPACE: Ultra-efficient and stable perovskite tandem solar cells for extreme conditions in space

Proje Bütçesi: 2,5 milyon Avro

Doç. Dr. Selim Erdem AYTAÇ

ERC 2022 StG Baş Araştırmacısı

Ev Sahibi Kurum: Koç Üniversitesi

Proje İsmi: DEPOLARIZE: Affective Polarization and Democratic Attitudes

Proje Bütçesi: 1,5 milyon Avro