Seda_Keskin_Avcı_ERC
  23 Kasım 2023

Ufuk Avrupa Programı kapsamında ERC tarafından yayınlanan ERC 2023 Consolidator Grant (CoG) çağrısında Koç Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Seda KESKİN AVCI  2 Milyon Avro bütçe ile desteklenmeye hak kazanmıştır.

Değerli araştırmacımızı ve kendisine ev sahipliği yapan üniversitesini tebrik ediyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz. 

Avrupa Araştırma Konseyi (European Research Council – ERC) iddialı öncül araştırma projelerini yürütebilecek her milletten ve yaştan yaratıcı araştırmacıları fonlamaktadır. 

SedaKeskinAvci_ERC

Prof. Dr. Seda KESKİN AVCI

ERC 2023 CoG Baş Araştırmacısı

Ev Sahibi Kurum: Koç Üniversitesi

Proje İsmi: STARLET: Atomistic Modeling of Advanced Porous Materials for Energy, Environment, and Biomedical Applications

Proje Bütçesi: 2 milyon Avro

Panel: PE8 - Products and Processes Engineering

 

Metal organik çerçeveler (MOF'lar), enerji, çevre ve biyomedikal teknolojiler için büyük potansiyel sunan, ayarlanabilir özelliklere sahip gelişmiş gözenekli malzemelerdir. MOF'ların sayısı her geçen gün katlanarak artmaktadır ancak tekrarlanan deneysel testler kullanılarak rastgele malzeme seçimiyle farklı uygulamalar için milyonlarca MOF'un incelenmesi imkansızdır. Prof. Dr. Seda KESKİN AVCIve ekibi STARLET Projesi kapsamında, son teknoloji atomistik hesaplamaları, moleküler simülasyonları, makine öğrenimini ve veri bilimini deneylerle entegre ederek tüm MOF'ların konuk depolama ve taşıma özelliklerini hassas bir şekilde değerlendirmek için bir malzeme zekası ekosistemi oluşturmayı hedeflemektedir. Projede dünyamızın temel toplumsal zorluklarını ele almak için on kritik moleküle odaklanılacaktır: MOF'ların temiz enerji depolamasında kullanılması için hidrojen ve metan; zehirli gazların yakalanması ve küresel ısınmayla mücadelede MOF'ların kullanılması için amonyak, karbon monoksit, karbondioksit, nitrik oksit; MOF'ları anti-kanser ilaç tedavisi ve biyotıp için nanotaşıyıcılar olarak kullanmak için fluorourasil, metotreksat, nitrojen, oksijen. Projenin milyonlarca MOF'un konuk depolama ve taşıma özelliklerine yönelik dünyanın ilk veri tabanının oluşturulması; hassas MOF-uygulama eşleştirmesi yoluyla yeni teknolojilerin doğru değerlendirilmesi ve yeni malzemelerin keşfini hızlandırmak için yüksek performanslı MOF'lara yönelik tasarım yönergeleri oluşturulması gibi çığır açan kazanımları olması beklenmektedir.

Prof. Dr. Seda KESKİN AVCI'nın proje önerisi  TÜBİTAK ERC Baş Araştırmacı Geliştirme Programı kapsamında desteklenmiştir. Prof. KESKİN AVCI daha önce 2017 ERC Starting Grant çağrısı kapsamında desteklenmiş ve "COSMOS -Computational Simulations of MOFs for Gas Separations" isimli projeyi yürütmüştür. 7. Çerçeve Programı kapsamında 2010 yılında Marie Curie International Reintegration Grant alan Prof. KESKİN AVCI, 2011 yılında L'Oreal - UNESCO Bilim Kadınları ödülüne, 2013 TÜBA GEDİP ödülüne ve 2014 BAGEP ödülüne layık görülmüştür. 

Halihazırda Türkiye'de yürütülen ve tamamlanan (bu proje dışında) 38 ERC Projesi bulunmaktadır. 

Bu çağrının sonuçları ile ilgili habere ve bazı seçili projelere ERC'nin sayfasından erişim sağlayabilirsiniz.

ERC ile ilgili her türlü soru ve önerilerinizi ncperc@tubitak.gov.tr adresine iletebilirsiniz. 

Benzer Haberler