ERC_TR
  07 Eylül 2023

Avrupa Araştırma Konseyi (European Research Council – ERC) iddialı öncül araştırma projelerini yürütebilecek her milletten ve yaştan yaratıcı araştırmacıları fonlamaktadır. 

Ufuk Avrupa kapsamında ERC tarafından yayınlanan ERC 2023 Starting Grant (StG) çağrısı kapsamında Bilkent Üniversitesi Elekrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü ve Bilkent UNAM'dan Dr. Öğr. Üyesi Erdinç TATAR ve Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği  Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Fatma GÜNEY toplam 3.15 milyon Avro bütçe ile desteklenmeye hak kazanmıştır. İki araştırmacımızın da proje önerileri TÜBİTAK ERC Baş Araştırmacı Geliştirme Programı kapsamında desteklenmiştir. 

Değerli araştırmacılarımızı ve kendilerine ev sahipliği yapan üniversitelerini tebrik ediyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz. 

erdinc_tatar

Dr. Öğr. Üyesi Erdinç TATAR

ERC 2023 Baş Araştırmacısı

Ev Sahibi Kurum: Bilkent Üniversitesi & UNAM

Proje İsmi: 0-drift: Towards no-drift sensors with on-chip self-calibration

Panel: PE7 - Systems and Communication Engineering

Proje Bütçesi: 1,65 Milyon Avro

Fatma_Guney

Dr. Öğr. Üyesi Fatma GÜNEY

 

ERC 2023 Baş Araştırmacısı

Ev Sahibi Kurum: Koç Üniversitesi

Proje İsmi: ENSURE: Enabling Self-Driving in Uncertain Real Environments

Panel: PE6 Computer Science and Informatics

Proje Bütçesi: 1,5 Milyon Avro

 

Dr. Erdinç TATAR ve ekibi 0-drift Projesi kapsamında kendine stres kalibrasyonu uygulayarak 0-kayma gösteren bir sensör geliştirmeyi hedeflemektedir.  Sensör kayması MEMS ataletsel sensörlerin otonom navigasyon uygulamalarında kullanılmalarını kısıtlayan en temel etkenlerdendir.  Yaygın olarak kullanılan sıcaklık kalibrasyonu kaymayı tamamıyla giderememektedir.  Önerilen kendi kendine stres kalibrasyonu günümüzde kullanılan MEMS ataletsel sensör performansını 100 kattan daha fazla iyileştirecektir.  Hatasız, sadece yerçekimi referanslı ataletsel navigasyon mümkün olacaktır.  GPS ve kameradan farklı olarak, ataletsel navigasyon her türlü hava, ışık ve konum koşullarında çalışmaktadır.  Daha fazla küçültme çalışmaları ile 0-kayma gösteren sensörler akıllı telefonların içine yerleştirilebilir ve güvenilir iç mekan navigasyonu pratikte mümkün olabilir.  Önerilen kendi kendine kalibrasyon konsepti başka sensörlere de fayda sağlayıp sensör kalibrasyonu alanında yeni bir dönemi başlatabilir. TÜBİTAK BİDEB-2232 Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı kapsamında desteklenen TATAR'in proje önerisi TÜBİTAK ERC Baş Araştırmacı Geliştirme Programı kapsamında desteklenmiştir. 

Dr. Fatma GÜNEY ve ekibi ENSURE Projesi kapsamında olası gelecekleri hata payıyla tahmin ederek, sürücüsüz araçlara akıl yürütme kapasitesi kazandırmayı amaçlamaktadır. Proje sayesinde günümüzde kısıtlı uygulama alanı bulunan otonom sürüşün bu sayede güvenli şekilde yaygınlaşmasına katkıda bulunacaktır. Proje Henüz olgunlaşmamış mevcut çözümlerle büyük tehlike oluşturabilecek olan sürücüsüz araçların ticari potansiyelinden çok, insan güvenliğini önceliklendirmektedir. TÜBİTAK BİDEB-2232 Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı kapsamında desteklenen GÜNEY'in proje önerisi TÜBİTAK ERC Baş Araştırmacı Geliştirme Programı kapsamında desteklenmiştir. 

Halihazırda bahse konu projeler hariç Türkiye'de yürütülmekte olan ve tamamlanan 36 ERC Projesi bulunmaktadır.

ERC'nin konu ile ilgili haberine ve örnek projelere buradan ulaşabilirsiniz. 

ERC ile ilgili her türlü soru ve önerilerinizi ncperc@tubitak.gov.tr adresine iletebilirsiniz. 

 

Benzer Haberler