09 Haziran 2023

İsviçre’nin Ufuk Avrupa Ulusal Koordinasyon Ofisi olan Euresearch tarafından hazırlanan rapor kapsamında İsviçre kuruluşlarının  Ufuk Avrupa Programı’ndan nasıl faydalanabileceklerine yönelik bir rapor yayınlamıştır. Bilindiği üzere İsviçre Ufuk Avrupa programına dahil olunmasına yönelik Asosiyelik Anlaşması henüz imzalanamamıştır. Bu kapsamda hazırlanan dokümanda İsviçre başvuru sahibi kuruluşlarının programın tüm bileşenleri altında yer alan çağrılar özelinde üçüncü ülke statüsünde nasıl dahil olabileceklerine yönelik bilgiler paylaşılmıştır.

İsviçre, asosiye olmayan ülke kategorisinde olmasına rağmen, güncel gelişmelerle artık küresel sorunlar ve Avrupa endüstriyel rekabetçilik konularına odaklanan Bileşen II ve Bileşen III altında desteklenecek birçok çağrıya katılabilme imkânı yakalamıştır. Bu fonlamalara ek olarak, Bileşen I (Mükemmel Bilim) ve WIDERA yatay alanında seçili çağrılardan da faydalanabilecektir. İlgili çağrılardan yararlanabilecek kuruluşlar ise İsviçre merkezli üniversiteler, şirketler, KOBİ'ler ve sivil toplum kuruluşlarından meydana gelmektedir. Fonların kaynağı ise İsviçre Hükümeti ve Eğitim, Araştırma ve İnovasyon Sekreterliği (SERI) tarafından sağlanmaktadır.

Bileşen I’de yer alan, ERC-Synergy ve MSCA hibeleri kapsamında, İsviçre’den araştırmacıların projelere dahil olma ve Avrupa Komisyonu tarafından fonlanması söz konusudur. Bu fırsatın hedef kitlesi ise Bileşen II’de CSAs, RIAs, IAs, Ortaklıklar ve Misyon çağrıları dahil olmak üzere çeşitli projelerde iş birlikleri yaratabilecektir. Özel çağrı konularına bağlı olarak istisnalar bulunabileceğini de hatırlatmak isteriz.

Bileşen  III altında, İsviçreli kurumlar EIC Pathfinder ve EIC Transition programlarında çığır açan yeniliklere katkıda bulunabilmektedir. Bunun yanı sıra, EIE (Avrupa İnovasyon Ekosistemleri) da ve EIT’nin kapıları da İsviçre’den gelecek başvurulara açılmış durumda.

Ufuk Avrupa’da İsviçre'nin çağrılara dahil olması ile ilgili ek bilgilere ve yardım taleplerine ulaşmak için ilgililerin güncellenen Euresearch web sitesini ziyaret etmeleri önerilmektedir.

İsviçre’nin Ufuk Avrupa Programı’na Uzanan Yeni Yolculuğu

 

Benzer Haberler