2022 D6
  22 Ekim 2021

Ufuk Avrupa Programı “Küresel Sorunlar ve Endüstriyel Rekabet”  bileşeni kapsamında yer alan altı kümeden beşincisi olan İklim, Enerji ve Mobilite Kümesinin temelinde AB’nin 2050 yılına kadar dünyanın ilk iklim nötr anakarası olması hedefine ulaşma fikri yatmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, söz konusu Küme altında 6 Hedef/Destinasyon belirlenmiştir.

Yük ve Yolcular için Güvenli, Dirençli Ulaşım ve Akıllı Mobilite Hizmetleri(Destination 6 – Safe, Resilient Transport and Smart Mobility services for passengers and goods) bu belirlenmiş olan altı hedeften sonuncusu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Küme 5 Çalışma Programında yer alan takvime göre, ilgili hedef altında;

 1. Connected, Cooperative and Automated Mobility (CCAM)

        Kooperatif Bağlantılı, ve Otonom Mobilite (CCAM)

 1. Safety and resilience - per mode and across all transport modes,

Çok modlu, Dirençli ve Sürdürülebilir Ulaşım Sistemleri

 1. Safe, Resilient Transport and Smart Mobility services for passengers and goods

Yük ve Yolcular için Güvenli, Dirençli Ulaşım ve Akıllı Mobilite Hizmetleri

 konularında gruplanmış çağrılar açılacak olup belirtilen ilk iki başlığa ait (ilk fasıl) çağrılara proje başvuruları 14 Ekim 2021’de başlamış olup 12 Ocak 2022’de son bulacaktır.

Üçüncü başlığa ait çağrılara başvurular 28 Nisan 2022- 6 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılacaktır.

 

Söz konusu 12 Ocak 2022 kapanışlı çağrı başlıkları aşağıda yer almaktadır:

Connected, Cooperative and Automated Mobility (CCAM)  

 • HORIZON-CL5-2022-D6-01-01               European demonstrators for integrated shared automated mobility solutions for people and goods (CCAM Partnership)
 • HORIZON-CL5-2022-D6-01-02               Reliable occupant protection technologies and HMI solutions to ensure the safety of highly automated vehicles (CCAM Partnership)
 • HORIZON-CL5-2022-D6-01-03               Physical and Digital Infrastructure (PDI), connectivity and cooperation enabling and supporting CCAM (CCAM Partnership)
 • HORIZON-CL5-2022-D6-01-04               Integrate CCAM services in fleet and traffic management systems (CCAM Partnership)
 • HORIZON-CL5-2022-D6-01-05               Artificial Intelligence (AI): Explainable and trustworthy concepts, techniques and models for CCAM (CCAM Partnership)

Safety and resilience - per mode and across all transport modes     

 • HORIZON-CL5-2022-D6-01-06               Predictive safety assessment framework and safer urban environment for vulnerable road users
 • HORIZON-CL5-2022-D6-01-07               More resilient aircraft and increased survivability
 • HORIZON-CL5-2022-D6-01-08               Safer navigation and tackling containership fires

 

Küme 5 2021-2022 İlgili Çalışma Programı linkte yer almaktadır.

 

Proje başvuruları Avrupa Komisyonunun “Funding and Tenders” sayfası üzerinden yapılmaktadır. Bahse konu çağrıya koordinatör veya ortak olarak başvuru yapılabilmektedir.

Başvurunun yapılabilmesi için Funding and Tenders Portala üye olunması ve PIC numarası alınması beklenmektedir. İlgili başvuru ve referans dokümanları Komisyonun sitesinde yer almaktadır. Kurulacak olan konsorsiyumlarda, Başvuru Dokümanının koordinatör adayı kuruluş tarafından doldurulması talep edilmek ile birlikte proje ortağı adaylardan bu aşamada yapılması istenen bir gereklilik bulunmamaktadır.

Proje Ortağı bulmak/olmak için Portalda yer alan Partner Search sayfasından, ilgilenilen çağrı özelinde ya da daha farklı parametreler ile aramalar yapılarak kurulacak proje ortağı aramasında bulunulabilmektedir. Ortak arama seçeneğine aynı zamanda, çağrı duyurularının yapıldığı sayfa üzerinden de ulaşılabilmektedir. İlgilenilen çağrı duyurusu tıklandığında açılan pencerenin sol tarafında yer alan Partner Search seçeneğine gidildiğinde söz konusu çağrı özelinde ortak arayan/projelere ortak olmak isteyen kurum ve kuruluşlara dair bilgilere erişim sağlanabilmektedir. 

Diğer taraftan herhangi bir çağrı kapsamında Koordinatör olarak başvuru yapılması planlanıyorsa, TÜBİTAK Koordinatörlüğü Destekleme Programı’ndan yararlanabilirsiniz. Ancak, çağrı son başvuru tarihinden en geç 45 güne kadar Destek Programına başvurulması gerekmektedir.  Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

 

SİZİ TANIMAK İSTİYORUZ

Söz konusu çağrılar ile ilgileniyor ve/veya ortak arama sürecindeyseniz linkte yer alan Expression of Interest (ilgi beyanı) formunu doldurularak ncptransport@tubitak.gov.tr adresi ile paylaşabilirsiniz. İlgili irtibat noktaları olası ulusal-uluslararası koordinatör adayları ile formu paylaşarak, sizlerin konsorsiyum oluşturma faaliyetlerinize yardımcı olabilirler.

Benzer Haberler