Gorsel
  14 Temmuz 2023

Son başvuru: 21 Ağustos 2023

Mission Innovation İnsiyatifi temiz enerjiyi herkes için uygun fiyatlı, çekici ve erişilebilir kılmak için araştırma, geliştirme ve demonstrasyona yönelik eylemleri ve yatırımları harekete geçirmeyi amaçlayan küresel bir girişimdir. Mission Innovation (MI), dünya genelinden 23 ülkenin ve Avrupa Komisyonu'nun (Avrupa Birliği adına) küresel bir girişimidir. MI altında 7 misyon bulunur.

Bilindiği üzere Ufuk Avrupa Programı altında AB üyesi ve programa Asosiye ülkelerin başvuruda bulunduğu İklim Nötr ve Akıllı Şehirler Misyonu (kısaca Cities Mission), şehirlerin net sıfır sera gazı emisyonuna geçişini sağlamaya yönelik çağrılar açmaktadır. Benzer bir amaç için çağrıya çıkan MI Kentsel Geçişler Misyonu'nun (Urban Transitions Mission-UTM) ikinci ilgi beyanı çağrısı tüm dünyadan  şehirlerin katılımına açıktır. Türkiye bir MI üye ülkesi olmamasına rağmen Türkiye’den şehirler (belediyeler) bu çağrı kapsamında başvuru gerçekleştirebilecektir. Çağrı, MI UTM tarafından açılan ilk niyet beyanı çağrısı kapsamında seçilen ve 48 şehirden oluşan mevcut UTM topluluğunu 300 şehre genişletmeyi hedeflemektedir. İkinci ilgi beyanı çağrısı kapsamında seçilen 250 yeni öncü şehrin Dubai gerçekleşecek COP28'de duyurulması planlanmaktadır.

 

Aşağıdaki tabloda Ufuk Avrupa Şehirler Misyonu Niyet Beyanı Çağrısı ve Mission Inovation-Kentsel Geçişler Misyonu Öncü Şehir Çağrısı kıyaslamasına ulaşabilirsiniz.

Öncü Şehirler Çağrısı Başvuru Koşulları

Çağrıya; Avrupa'dan ve dünyanın tüm bölgelerinden Belediye Başkanları Küresel Sözleşmesi (Global Covenant of Mayors)'ı imzalayan, en az 50.000 nüfuslu ve kapsamlı bir iklim ve enerji planına sahip (Have a climate action plan/strategy covering the whole city -e.g. SECAP/SEACAP/CAP or equivalent-) şehirler başvuru yapabilir. Öncü şehirlere katılmak isteyen şehirlerin linkteki anketi21 Ağustos 2023'e kadar doldurması beklenmektedir. Değerlendirme kriterleri, şehirlere yönelik değer önerisi ve şehirlerin beklenen taahhütleri Şehir Bilgi Paketi ve SSS Dokümanına ilgili linklerden ulaşabilirsiniz.

Şehirler, seçimin sonuçları hakkında sürekli olarak bilgilendirilecektir. Seçilen şehirlerin, başvuru 2023'ün ortalarında veya 2024'ün başlarında birbirleri ile aktif olarak ilişki kurmaya ve mevcut iklim ve enerji eylem planları ve önceliklendirme eylemlerini paylaşma konusunda bilgi alışverişine başlamaları beklenmektedir.

Şehirler yeniliklerini ve mevcut ilerlemelerini raporlamayı taahhüt edecektir.

 

Seçilecek Öncü Şehirlerin Kazanımları

Seçilen şehirler, iklim ve enerji eylem planlarını ilerletmek ve net sıfır, esnek ve insan merkezli geçişler için sistemik ve yenilikçi yaklaşımlar uygulamak için destek alacaktır. Şehirlerin Kentsel Geçiş Misyonu çerçevesinde test edilen çözümleri ve net sıfır yolları, tüm şehirlere karbondan arındırma yolculuklarında ilham vermek ve küresel olarak net sıfır kentsel geçişi hızlandırmak için 12.500'den fazla Belediye Başkanları Küresel Sözleşmesi imzacısı şehir ile paylaşılacaktır.

İlgili çağrı kapsamında seçilen şehirlere maddi katkı sağlanmayacaktır.

Daha fazla ayrıntı için lütfen tıklayınız

 

İletişim

Çağrı ile ilgili sorularınız için  utm@globalcovenantofmayors.org adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Genel sorularınız için bizlere ncptransport@tubitak.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Benzer Haberler