gorsel sec
  04 Nisan 2022

Ufuk Avrupa Programı’nın Küme 3 Toplum için Sivil Güvenlik Alanı 2021 çağrılarında, 1 koordinatör ve 5 ortağın yer aldığı 3 farklı proje, Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmiştir.

Desteklenen projeler, ulusal koordinasyonu TÜBİTAK tarafından yürütülen Ufuk Avrupa Programı kapsamında, AB Komisyonu’ndan toplamda 1,4 Milyon Avro hibe almaya hak kazanmıştır.

Çağrıda fonlanmaya hak kazanan projelerden, Sampaş Holding’in koordinatörü olduğu C2IMPRESS, toplamda 17 proje içerisinden desteklenmeye hak kazanan tek proje olarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Proje kapsamında afetlere dayanıklı bir toplum için; çoklu tehlike ve risk durumlarında toplum farkındalığının arttırılmasına yönelik yenilikçi teknolojilerin desteklenmesi planlanmaktadır. Ülkemizden İstanbul Üniversitesi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin de ortak olarak yer aldığı projede toplamda 6 farklı ülkeden 15 ortak bulunmaktadır.

Aynı çağrıda, İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortak olarak yer aldığı PARATUS projesinde, afetlerin sistemik riskilerini yönetmek için paydaş destek araçlarını birlikte geliştirerek afetlere hazırlık ve dayanıklılığın teşvik edilmesi hedeflenmektedir. Hollanda tarafından koordine edilecek projede 12 farklı ülkeden 20 ortak bulunmaktadır.

Benzer Haberler