11 Temmuz 2023

Türkiye teknoloji ekosistemi, her geçen gün büyüyen kapasitesiyle tüm dünyada teknoloji uzmanlarının dikkatini çekmektedir. Uluslararası nitelikli insan kaynağını ülkemize kazandırmak amacıyla çalışma izni değerlendirme süreçlerinde sağlanan istisnalar ve ilave haklar kapsamında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında protokol imzalanmış olup program kapsamında başvuru alınmaya devam edilmektedir.

Bu protokol kapsamında, Ar-Ge desteklerinden faydalanan firmaların yabancı teknoloji uzmanlarına, değerlendirme kriterleri açısından, istisnai bir çalışma izni süreci sunulacağı bildirilmiştir. TÜBİTAK'ın Ulusal Koordinasyon Ofisi olma görevini sürdürdüğü Ufuk Avrupa Programı ve EUREKA-EUROSTAR Programı kapsamında, son beş sene içerisinde desteklenmiş ve programı başarıyla tamamlamış firmaların yabancı personel çalıştırmaya ilişkin başvuruları da bu kapsamda değerlendirilmektedir.
 

Başvurular ekte yer alan 112 meslek kodu için yapılabilecektir.

Çalışma izni başvuruları ecalismaizni.csgb.gov.tr adresinden yapılabilmektedir. Süreç hakkındaki sorularınızı yetenektransferi@sanayi.gov.tr ve yetenektransferi@csgb.gov.tr e-posta adresi aracılığıyla ilgili Bakanlıklara ulaştırabilirsiniz.

 

Benzer Haberler