ÖNEMLİ DUYURU 

Destek ve Ödül Programları çevrimiçi başvuru süreçlerinin hızlandırılması ve başvurular için basılı kopya belge alınmaması amacıyla yürütülen elektronik imza (e-imza) çalışmaları tamamlanmıştır. 29/06/2020 tarihi itibariyle programlara opsiyonel olarak e-imza ile başvuru alınmaya başlanmıştır. 01/01/2021 tarihi itibariyle yapılan başvurular ise sadece e-imza ile alınmaktadır. E-imzalı başvuru süreci ile ilgili daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan TÜBİTAK Uluslararası İşbirliklerine Katılımı Özendirmeye Yönelik Destek ve Ödül Programları kapsamında sağlanan ödül ve desteklerin faydalanıcısı konumunda bulunan tüzel kişilerden vakıf, dernek, birlik, sandık, odalar, borsalar, vb. teşekküller bu program kapsamında başvuru yapamazlar.

DESTEĞİN TANIMI VE KAPSAMI

Yabancı Araştırmacı Seyahat Desteği ile ülkemizin aidat ödeyerek katılım sağladığı Avrupa Birliği Çerçeve Programları’nda (AB ÇP) Türkiye’de yerleşik kuruluşların daha fazla projede yer almaları ve bu yolla AB ÇP’den daha fazla geri dönüş sağlanması amaçlanmaktadır. Destek, AB ÇP’de en az bir tane çok ortaklı proje yürütmüş olan yurtdışında yerleşik koordinatör kuruluşların proje yürütücülerinin ve yurtdışında yerleşik ERC baş araştırmacı veya panelistinin Türkiye’de yerleşik kuruluşları ziyaret etmeleri için verilir.

Destek sürekli başvuruya açıktır ve çevrimiçi olarak başvuru yapılır. Başvuru sonrasında ıslak imza gerektiren belgeler TÜBİTAK’a posta yoluyla iletilmelidir. Çevrimiçi başvuru tamamlandıktan hemen sonra değerlendirme süreci başlamaktadır. Değerlendirme sonucu ARBİS sisteminde yer alan e-posta adresine e-posta yoluyla iletilmektedir.

Desteğine ilişkin detayları bulabileceğiniz infografik için tıklayınız.

Destek duyurusu için tıklayınız.

Başvuru yapmak için tıklayınız.