özet
  12 Eylül 2023

Yenilenebilir enerji alanında daha etkin ve başarılı çözümler elde edilmesi ana hedefiyle devreye alınmış olan Küme 5- İklim, Enerji ve Mobilite Kümesi alt başlıklarından olan Destinasyon 3 – Sürdürülebilir, Güvenli ve Rekabetçi Enerji Arzı kapsamındaki 2024 yılı kodlu ilk fasıl çağrı 12 Eylül 2023 tarihi itibariyleaçılmış ve 16 Ocak 2024 tarihindekapanacaktır.

Çıkılan çağrıdaki konu başlıklarında;

  • Yenilenebilir Enerjide Küresel Liderlik ile
  • Enerji Sistemleri, Şebekeler ve Depolama başlıklarına odaklanıldığı görülmektedir.

Yenilenebilir enerji, enerji sistemleri, DSO ve TSO gibi paydaşlar cihetiyle ideal fırsatlar sunan Çağrının, bir sonraki başvuru dönemi 17 Eylül 2024 - 25 Ocak 2025 tarihleri arasında olacağından bu dönem kaçırılmaması gereken bir önem arz etmektedir. İlaveten, bir sonraki çağrı döneminde, Enerji Sistemleri, Şebekeler ve Depolama konusunda herhangi bir başlık bulunmayacaktır.

Diğer taraftan herhangi bir çağrı kapsamında Koordinatör olarak başvuru yapılması planlanıyorsa, TÜBİTAK Koordinatörlüğü Destekleme Programı’ndan yararlanabilirsiniz. Ancak, çağrı son başvuru tarihinden en geç 45 güne kadar Destek Programına başvurulması gerekmektedir.

Koordinatörlüğe Destek hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Söz konusu çağrı ile ilgileniyorsanız;

Ortak Arama Süreçlerinde Ulusal İrtibat Noktalarının desteğine ihtiyaç duyuyorsanız. Her çağrı başlığı özelinde İngilizce dilinde hazırlayacağınız Niyet Beyanı formunu lütfen ncpenergy@tubitak.gov.tr adresine gönderiniz. İlgili irtibat noktaları olası koordinatör adayları ile formu paylaşarak sizler adına konsorsiyum belirleme faaliyetlerinde bulunabilirler.

Söz konusu form/formlarda;

  • Kısa firma/kurum tanıtımınıza yer vermeniz ve
  • İlgilendiğiniz çağrılar ile ilgili bölümleri doldururken ise Çalışma Programında yer alan “expected outcome” ve “scope” başlıklarını dikkate almanız bizler adına oldukça önemlidir.

Niyet Beyanı Formu için tıklayınız

 

İlgilendiğiniz çağrı başlığı özelinde bir proje fikriniz var ise yanda yer alan İlgi Beyanı Formu ile Proje Konsepti Taslak Dokümanını İngilizce dilinde doldururak lütfen ncpenergy@tubitak.gov.tr adresine gönderiniz.

Proje Konseptiniz hakkında Ulusal İrtibat Noktaları olası stratejiler belirleme veya sizleri destek mekanizmalarına yönlendirme konusunda her zaman yardımcı olmaya hazırdır.

Proje konseptinizin olması durumunda lütfen ilgili UİN’den randevu talep ediniz.

Proje Konsepti Taslak Dokümanı için tıklayınız

 

CL5-D3-2024-01 Kodlu Çağrı Konu Başlıkları

Açılış Tarihi: 12 Eylül 2023 – Kapanış Tarihi: 16 Ocak 2024

Çağrı Detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. 

d3-1

d3-01

 

Benzer Haberler