imagine-b5g
  19 Haziran 2023

Ufuk Avrupa'nın en büyük bütçeye sahip kümesi Dijital, Endüstri ve Uzay bünyesinde yer alan 6G Smart Networks and Services Ortaklığı'nın (6G SNS JU) Stream-D çağrı koduyla 2022 yılında desteklediği "Advanced 5G Open Platform for Large Scale Trials and Pilots across Europe (IMAGINE-B5G)" projesi, 2 milyon Avroluk destek bütçesinin %50'sini KOBİ ve Start-up'lara ayırmak üzere 5G teknolojilerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla alt çağrılara çıkacaktır.

IMAGINE-B5G projesinin başvuru kabul edeceği üç çağrı dönemi olup, ilk başvurular 1 Eylül 2023 tarihine kadar gerçekleştirilebilecektir. İlk çağrıya başvuru planlayan kuruluşların; 5G deneylerinin yürütüleceği laboratuvarların bulunduğu ülke temsilcisi ve konsorsiyum üyesi laboratuvarlardan biriyle (Norveç, İspanya, Portekiz ve Fransa) başvuru öncesi anlaşmaya varması (Feasibility Check) ve söz konusu ülkedeki laboratuvar ile çalışacağını başvuruda beyan etmesi gerekecektir. Dikey (Sektörel) Araştırmalar (Vertical Experiments - Trial and Pilots) tarafında her biri 100 bin Avroya kadar desteklenmek üzere 11 ila 15 proje; Platform Geliştirme (Platform Extensions - HW&SW) başvurularında ise her biri 150 bin Avroya kadar 4 ila 7 projenin desteklenmesi beklenmektedir.

Tek kuruluş veya iki kuruluş birlikte başvuru gerçekleştirilebilecek projelerin süresi 12 ay (Vertical) ve 18 ay (Platform) olarak belirlenmiştir. Ufuk Avrupa'nın Küme çağrılarında olduğu gibi Excellence, Impact ve Implementation kısımları üzerinden değerlendirmelerin tamamlanacağı çağrının başvuru koşullarına IMAGINE-B5G Guide for Applicants (imagineb5g.eu) adresinden ulaşabilir, çağrı takvimi ve diğer önemli detayları ise Open Calls – Imagine-B5G (imagineb5g.eu) adresinden görüntüleyebilirsiniz.

Benzer Haberler