Advanced Grant çağrısı son 10 yıl içerisinde dünya çapında ileri düzey araştırmalara imza atmış, araştırma ekibine sahip ve bilim camiasında lider pozisyonda olan bilim insanları için uygundur. ERC-2023-AdG çağrısı için 1 Ocak 2013 tarihinden beri aktif olarak ileri düzey araştırma yapan araştırmacılar başvuru yapabilir.

Doğum, askerlik ve uzun dönemli hastalık gibi araştırmaya ara verilen dönemler göz önüne alınarak bu zaman aralığı uzatılabilmektedir. Örneğin bir annenin dünyaya getirdiği her çocuk için doktora öncesinde veya sonrasında doğum gerçekleşmiş olmasına bakılmaksızın en az 1,5 yıllık bir süre son 10 yıllık döneme eklenmektedir.

Projelerin süresi maksimum 5 yıl olup, proje başına öngörülen bütçe 2,5 Milyon Avro’ya kadar çıkmaktadır. Bazı özel durumlarda (Avrupa Araştırma Alanı dışından Avrupa’ya/Türkiye’ye gelmek, büyük ekipman alımı, büyük araştırma altyapılarına erişim ve saha çalışmaları) bu miktar 3,5 Milyon Avro’ya kadar çıkabilir. 

 

Çağrı sayfası (ERC-2022-AdG çağrısı 28 Nisan 2022 tarihinde kapanmıştır. ERC-2023-AdG çağrısı 8 Aralık 2022 tarihinde açılacaktır.)

 

ÖNEMLİ NOT : Bir sonraki çağrının (ERC-2023-AdG) 8 Aralık 2022 tarihinde açılıp 23 Mayıs 2023 tarihinde kapanması beklenmektedir. Bu çağrıya başvurmak isterseniz çağrı yayınlanana kadar bu sayfada yer alan dokümanlar üzerinden hazırlıklarınızı sürdürebilirsiniz. Çağrı yayınlandığında güncel formlar üzerinden gerekli değişiklikleri yapmanızı öneririz. Ayrıca  TÜBİTAK tarafından geliştirilen ERC Baş Araştırmacı Geliştirme Programı'na (EBAG) başvuru yaparak proje yazma ve sunma eğitimi, proje ön değerlendirme desteği, mülakat eğitimi desteği alabilirsiniz. TÜBİTAK EBAG Programı bu çağrı kapsamında açıktır.


Çağrı ile ilgili sorularınız için ERC Ulusal İrtibat Noktaları olarak ncperc@tubitak.gov.tr adresinden bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

 

Önemli dokümanlar

ERC Work Programme 2023 (yeni!)

Information for Applicants to the Advanced Grant 2022 Call 

Application form (HE ERC AdG 2022) (rtf. formatı çağrı açıldığında başvuru sisteminden indirilebilir)

ERC Guide for Peer Reviewers (AdG)

ERC Rules of Submission

MGA used for ERC actions under Horizon Europe (HE General MGA)

 

ERC Panelistlerinin Listeleri

2022 Panel Başkanlarının Listesi

2008-2021 AdG Panel Üyelerinin Listesi (Toplu)

 

Ek dokümanlar

EU Financial Regulation 2018/1046

Rules for Legal Entity Validation, LEAR Appointment and Financial Capacity Assessment

Funding & Tenders Portal Online Manual

Funding & Tenders Portal Terms and Conditions

Funding & Tenders Portal Privacy Statement

Association agreements to Horizon Europe