Starting Grant çağrısı doktorasını çağrı referans tarihinden (çağrı kodunda yer alan yılın ilk gününden) 2-7 yıl önce almış genç araştırmacılar için uygundur.  ERC-2023-StG çağrısına 1 Ocak 2016 - 31 Aralık 2020 tarihleri arasında doktorasını almış araştırmacılar başvuru yapabilir.

Doğum, askerlik ve uzun dönemli hastalık gibi araştırmaya ara verilen dönemler göz önüne alınarak bu zaman aralığı uzatılabilmektedir. Örneğin bir annenin dünyaya getirdiği her çocuk için doktora öncesinde veya sonrasında doğum gerçekleşmiş olmasına bakılmaksızın en az 1,5 yıllık bir süre doktora aldığı yıla eklenmektedir.

Starting Grant fonlarından yararlanmak isteyen araştırmacıların belirli bir araştırma olgunluğuna erişmiş ve bağımsız araştırma yapabildiklerini göstermiş olmaları beklenmektedir. Örneğin bu gösterge doktora tez danışmanından bağımsız olarak bir önemli makale yayınlamak veya önemli bir makalede ana yazar olmak olabilir.

Projelerin süresi maksimum 5 yıl olup, proje başına öngörülen bütçe 1,5 Milyon Avro’ya kadar çıkmaktadır. Bazı özel durumlarda (Avrupa Araştırma Alanı dışından Avrupa’ya/Türkiye’ye gelmek, büyük ekipman alımı, büyük araştırma altyapılarına erişim) bütçe 2,5 Milyon Avro’ya kadar çıkabilir. 

ERC-2023-StG çağrısı 12 Temmuz 2022 tarihinde açılmıştır ve 25 Ekim 2022 Brüksel Saatiyle 17:00'da kapanacaktır.  

Çağrı ile ilgili sorularınız için ERC Ulusal İrtibat Noktaları olarak ncperc@tubitak.gov.tr adresinden bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

 

Çağrı sayfası (yeni!)

 

ÖNEMLİ NOT - 1: ERC, 2023 kodlu çağrılardan itibaren geçerli olmak üzere doktora referans tarihleri ile ilgili kuralını değiştireceğini duyurmuştur. Yeni kurala göre doktora tezinizin başarılı savunma tarihi hesaplamalarda kullanılacaktır. Diplomanızda doktora savunma tarihi gösterilmiyorsa diplomanızı veren kurumdan söz konusu tarihi belirten yazılı bir onay almanız ve bu dokümanı başvurunuza eklenmeniz gerekmektedir. Ayrıntılar için Information for Applicants to the Starting and Consolidator Grant 2023 Calls dokümanını inceleyebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT - 2: TÜBİTAK tarafından geliştirilen ERC Baş Araştırmacı Geliştirme Programı'na (EBAG) başvuru yaparak proje yazma ve sunma eğitimi, proje ön değerlendirme desteği, mülakat eğitimi desteği alabilirsiniz. TÜBİTAK EBAG Programı için son başvuru tarihi 10 Eylül 2022’dir.

 

Önemli dokümanlar

ERC Work Programme 2023 (yeni!)

Information for Applicants to the Starting and Consolidator Grant 2023 Calls (3 Ağustos 2022 tarihinde güncellendi)

Application form (HE ERC StG) (rtf. formatı başvuru sisteminden indirilebilir)

ERC Guide for Peer Reviewers (StG, CoG) (yeni!)

ERC Rules of Submission (yeni!)

MGA used for ERC actions under Horizon Europe (HE General MGA) (yeni!)

 

ERC Panelistlerinin Listeleri

2023 StG Panel Başkanlarının Listesi (henüz yayınlanmadı)

2022 StG Panel Başkanlarının Listesi

2007-2021 StG Panel Üyelerinin Listesi (Toplu)

 

Ek dokümanlar

EU Financial Regulation 2018/1046

Rules for Legal Entity Validation, LEAR Appointment and Financial Capacity Assessment

Funding & Tenders Portal Online Manual

Funding & Tenders Portal Terms and Conditions

Funding & Tenders Portal Privacy Statement

Association agreements to Horizon Europe