Starting Grant çağrısı kariyerinin başlangıcında olan ve bağımsız araştırma programlarını ve ekiplerini oluşturma aşamasında olan baş araştırmacıları desteklemektedir. Baş araştırmacıların proje fikirlerinin yer sarsıcı niteliğini, amaçlarını ve yapılabilirliğini proje önerilerinde göstermeleri beklenmektedir. 

Starting Grant fonlarından yararlanmak isteyen araştırmacıların belirli bir araştırma olgunluğuna erişmiş ve bağımsız araştırma yapabildiklerini göstermiş olmaları beklenmektedir. Örneğin bu gösterge doktora tez danışmanından bağımsız olarak önemli  bir makale yayınlamak veya önemli bir makalede ana yazar olmak olabilir.

Starting Grant çağrısı doktora savunmasını çağrı referans tarihinden (çağrı kodunda yer alan yılın ilk gününden) 2-7 yıl önce yapmış araştırmacılar için uygundur. 

Doğum, babalık izni, askerlik, uzun dönemli hastalık, klinik eğitim, doğal afet ve sığınma arama gibi araştırmaya ara verilen dönemler göz önüne alarak doktora uygunluk zaman aralığı uzatılabilmektedir. Örneğin bir annenin dünyaya getirdiği her çocuk için, doktora öncesinde veya sonrasında doğumun gerçekleşmiş olmasına bakılmaksızın, en az 1,5 yıllık bir süre doktora aldığı yıla eklenmektedir.

Projelerin süresi maksimum 5 yıl olup, proje başına öngörülen bütçe 1,5 Milyon Avro’ya kadar çıkmaktadır. Bazı özel durumlarda (Avrupa Araştırma Alanı dışından Avrupa’ya/Türkiye’ye gelmek, büyük ekipman alımı, büyük araştırma altyapılarına erişim, büyük deney veya saha çalışması) bütçe 2,5 Milyon Avro’ya kadar çıkabilir. 


İrtibat:

Hazırlık sürecinizle ilgili destek almak ve çağrı ile ilgili sorularınız için ERC Ulusal İrtibat Noktaları olarak ncperc@tubitak.gov.tr adresinden bizlerle irtibata geçebilirsiniz.


ERC-2024-StG Çağrısına Yönelik Bilgiler:

ERC-2024-StG çağrısı  11 Temmuz 2023'te açılmıştır ve  24 Ekim 2023'te kapanması beklenmektedir.

ERC-2024-StG çağrısının referans tarihi 1 Ocak 2024'tür ve bu çağrıya 1 Ocak 2017 - 31 Aralık 2021 tarihleri arasında doktora savunmasını yapmış araştırmacılar başvuru yapabilir.

ÖNEMLİ NOT - 1: ERC doktora referans tarihleri ile ilgili kuralını değiştirmiştir. Yeni kurala göre doktora tezinizin başarılı savunma tarihi hesaplamalarda kullanılacaktır. Diplomanızda doktora savunma tarihi gösterilmiyorsa diplomanızı veren kurumdan söz konusu tarihi belirten yazılı bir onay almanız ve bu belgeyi diplomanızla birlikte başvurunuza eklenmeniz gerekmektedir.  Ayrıntılar için Information for Applicants to the Starting and Consolidator Grant 2024 Calls dokümanını inceleyebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT - 2: ERC-2024-StG çağrısına yönelik hazırlıklarınız için TÜBİTAK tarafından geliştirilen ERC Baş Araştırmacı Geliştirme Programı'na (EBAG) başvuru yaparak proje yazma ve sunma eğitimi, proje ön değerlendirme desteği, mülakat eğitimi desteği alabilirsiniz. Bu çağrı kapsamında en son başvuru tarihi 9 Eylül 2023'tür. Değerlendirmeler son başvuru tarihini beklemeden başvuru alındıkça yapılmaktadır. Hizmet alınacak uzman kişi veya kurumların çağrı kapanış tarihleri yaklaştıkça dolu/yoğun olabilecekleri göz önünde tutularak programa bir an önce başvuru yapmanız tavsiye edilmektedir. 

ÖNEMLİ NOT - 3: ERC Bilim Konseyi 2024 kodlu çağrılardan itibaren geçerli olmak üzere başvuru formatını ve değerlendirme sürecini değiştireceğini duyurmuştur. Başvuru formatında B1 bölümünde yer alan "Section b: Curriculum vitae" ve "Section c: Early achievements track-record" bölümlerinin basitleştirip birleştirileceği ve daha fazla açıklama yazımına imkan verileceği belirtilmiştir. Proje metni ile ilgili bölümlerde ("B1 Section a: Extended Synopsis of the scientific proposal" ve B2) herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır. Ayrıca değerlendirmelerde proje fikri kriterinin Baş Araştırmacının geçmiş başarılarından daha ağırlıklı olarak değerlendirileceği duyurulmuştur. Ayrıntılar 2024 ERC Çalışma Programı ve Information for Applicants to the Starting Grant and Consolidator Grant 2024 Calls dokümanlarında yer almaktadır.  ERC Bilim Konseyi'nin duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz. 

ÖNEMLİ NOT - 4: ERC Bilim Konseyi 2024 kodlu çağlarından itibaren geçerli olmak üzere panel tanımlamalarında bir takım güncellemeler yapmıştır. Başvuru planlayan araştırmacıların bu değişikliklere aşina olması tavsiye edilmektedir. Değişikliklere buradan yeni ERC panellerinin  listesine ve tanımlarına  buradan ulaşabilirsiniz.

 


Resmi Çağrı Sayfası 

ERC-2024-StG çağrısı 11 Temmuz 2023 tarihinde açılmıştır ve 24 Ekim 2023 tarihinde kapanacaktır. Çağrının değerlendirme takvimine buradan ulaşabilirsiniz.

 


Çağrı Dokümanları

Önemli dokümanlar

ERC Work Programme 2024 (yeni)

Information for Applicants to the Starting and Consolidator Grant 2024 Calls (yeni)

Standard application form (HE ERC StG) (rtf. formatı başvuru sisteminden indirilebilir) (yeni)

ERC Guide for Peer Reviewers (StG, CoG) (eski)

ERC Rules of Submission 

 

ERC Panel Üyelerinin Listeleri

2023 StG Panel Başkanlarının Listesi

2007-2022 StG Panel Üyelerinin Listesi (Toplu)

Not: Panel üyelerini ERC'nin sayfasında yer alan arama motoru aracılığı ile inceleyebilirsiniz. (yeni!) 

 

Ek dokümanlar

EU Grants AGA - Annotated Model Grant Agreement 

EU Financial Regulation 2018/1046

Rules for Legal Entity Validation, LEAR Appointment and Financial Capacity Assessment

Funding & Tenders Portal Online Manual

Funding & Tenders Portal Terms and Conditions

Funding & Tenders Portal Privacy Statement

Association agreements to Horizon Europe