Consolidator Grant çağrısı doktorasını çağrı referans tarihinden (çağrı kodunda yer alan yılın ilk gününden) 7-12 yıl önce almış genç araştırmacılar için uygundur. ERC-2023-CoG çağrısına 1 Ocak 2011 - 31 Aralık 2015 tarihleri arasında doktorasını almış araştırmacılar başvuru yapabilir.

Doğum, askerlik, uzun dönemli hastalık veya klinik eğitim gibi araştırmaya ara verilen dönemler göz önüne alarak bu zaman aralığı uzatılabilmektedir. Örneğin bir annenin dünyaya getirdiği her çocuk için, doktora öncesinde veya sonrasında doğumun gerçekleşmiş olmasına bakılmaksızın, en az 1,5 yıllık bir süre doktora aldığı yıla eklenmektedir.

Consolidator Grant Desteğinden yararlanmak isteyen araştırmacıların belirli bir bilimsel araştırma olgunluğuna erişmiş ve bağımsız araştırma yapabildiklerini göstermiş olmaları beklenmektedir. Örneğin bu gösterge, doktora tez danışmanından bağımsız olarak birden fazla önemli makale yayınlamak veya birden fazla önemli makalede ana yazar olmak olabilir.

Projelerin süresi maksimum 5 yıl olup, proje başına öngörülen bütçe 2 Milyon Avro’ya kadar çıkmaktadır. Bazı özel durumlarda (Avrupa Araştırma Alanı dışından Avrupa’ya/Türkiye’ye gelmek, büyük ekipman alımı, büyük araştırma altyapılarına erişim, saha çalışmaları) bu miktar 3 Milyon Avro’ya kadar çıkabilir. 

ERC-2023-CoG çağrısı 28 Eylül 2022 tarihinde açılmıştır ve 2 Şubat 2023 Brüksel Saatiyle 17:00'da kapanacaktır.  

Çağrı ile ilgili sorularınız için ERC Ulusal İrtibat Noktaları olarak ncperc@tubitak.gov.tr adresinden bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

 

Çağrı sayfası (yeni!)

 

ÖNEMLİ NOT - 1: ERC, 2023 kodlu çağrılardan itibaren geçerli olmak üzere doktora referans tarihleri ile ilgili kuralını değiştireceğini duyurmuştur. Yeni kurala göre doktora tezinizin başarılı savunma tarihi hesaplamalarda kullanılacaktır. Diplomanızda doktora savunma tarihi gösterilmiyorsa diplomanızı veren kurumdan söz konusu tarihi belirten yazılı bir onay almanız ve başvurunuza eklenmeniz gerekmektedir.  Ayrıntılar için Information for Applicants to the Starting and Consolidator Grant 2023 Calls dokümanını inceleyebilirsiniz.

 

ÖNEMLİ NOT - 2: TÜBİTAK tarafından geliştirilen ERC Baş Araştırmacı Geliştirme Programı'na (EBAG) başvuru yaparak proje yazma ve sunma eğitimi, proje ön değerlendirme desteği, mülakat eğitimi desteği alabilirsiniz. TÜBİTAK EBAG Programı bu çağrı kapsamında açıktır ve  son başvuru tarihi 19 Aralık 2022’dir.

Çağrı ile ilgili sorularınız için ERC Ulusal İrtibat Noktaları olarak ncperc@tubitak.gov.tr adresinden bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

 

Önemli dokümanlar

ERC Work Programme 2023 (yeni!)

Information for Applicants to the Starting and Consolidator Grant 2023 Calls (3 Ağustos 2022 tarihinde güncellendi!)

Application form (HE ERC CoG) (rtf. formatı çağrı açıldığında başvuru sisteminden indirilebilir) 

ERC Guide for Peer Reviewers (StG, CoG)

ERC Rules of Submission

MGA used for ERC actions under Horizon Europe (HE General MGA)

 

ERC Panelistlerinin Listeleri

2022 CoG Panel Başkanlarının Listesi

2007-2021 CoG Panel Üyelerinin Listesi (Toplu)

 

Ek dokümanlar

EU Financial Regulation 2018/1046

Rules for Legal Entity Validation, LEAR Appointment and Financial Capacity Assessment

Funding & Tenders Portal Online Manual

Funding & Tenders Portal Terms and Conditions

Funding & Tenders Portal Privacy Statement

Association agreements to Horizon Europe