Genel Bilgi

Batteries European Partnership (BEPA), Ufuk Avrupa bünyesindeki Bataryalar Avrupa Ortaklığının özel birimidir. Ortaklık; kamu tarafında Avrupa Komisyonu ve özel sektörde Avrupa Batarya Topluluğunun tüm ilgili paydaşlarını bir araya toplar. Ortaklığın, Avrupa Araştırma Alanı’nın batarya değer zincirinin her aşamasında rekabatçiliğini geliştirecek Ar-Ge ve yenilik çağrılarını belirlemesi öngörülmektedir.

BATT4EU'nun vizyonu, rekabetçi, sürdürülebilir ve döngüsel bir Avrupa batarya değer zincirini güçlendirmek ve karbon nötr bir topluma doğru dönüşümü desteklemek için 2030 yılına kadar Avrupa'da dünyanın en iyi inovasyon ekosistemini oluşturmaktır. Avrupa'nın kaynaklarını ve bilgisini bir araya getiren Ortaklık; sanayi, araştırma ve kamu sektörünü kapsayan uzun süreli ve koordineli bir çaba ile AB batarya değer zinciri için öngörülebilir hedefleri ortaya koyar. 

Ortaklığın Hedefleri

  • Batarya enerji yoğunluğunu artırılması (2019 değerlerine kıyasla +%60)
  • Batarya güç yoğunluğunun ve şarj oranının artırılması
  • Döngü ömrünün iyileştirilmesi (2019'un en son değerlerine kıyasla en az 2 kat)
  • Batarya maliyetinin azaltılması (2019 değerlerine kıyasla %-60)
  • Uygulama güvenliğin sağlanması
  • Üretim ve geri dönüşüm operasyonlarında dünya çapında mevcut en iyi teknolojilerin uygulanması
  • Batarya hammaddelerinin tedarik zincirlerinin sürdürülebilirliğinin artırılması ve hammaddelerin çıkarılmasından, batarya üretimi, kullanımı ve geri dönüşümüne kadar tedarik zincirinde mümkün olan en düşük karbon ayak izinin elde edilmesi 

BEPA’ya endüstri ile akademi kuruluşları tam üyelik ve kar amacı gütmeyen birlikler asosiye üyelik seçenekleri ile farklı kategorilerde üye olabilirler. Üyelik ile ilgili detaylı bilgi için ortaklık sitesini ziyaret edebilir ortaklık SRIA Dökümanı'nı inceleyebilir ya da  BEPA Sözleşmesi (Article of Association-AoA) dokümanını inceleyebilirsiniz.

 

Çağrı Bilgileri

HORIZON-CL5-2024-D2-01-01: Advanced sustainable and safe pre-processing technologies for End-of-Life (EoL) battery recycling (Batt4EU Partnership)
HORIZON-CL5-2024-D2-01-02: Non-Li Sustainable Batteries with European Supply Chains for Stationary Storage (Batt4EU Partnership)
HORIZON-CL5-2024-D2-01-03: Development of technical and business solutions to optimise the circularity, resilience, and sustainability of the European battery value chain (Batt4EU Partnership)
HORIZON-CL5-2024-D2-01-04: Emerging energy technologies for a climate neutral Europe
HORIZON-CL5-2024-D2-01-05: Furthering the development of a materials acceleration platform for sustainable batteries (combining AI, big data, autonomous synthesis robotics, high throughput testing) (Batt4EU Partnership)
HORIZON-CL5-2024-D2-02-01: Sustainable high-throughput production processes for stable lithium metal anodes for next generation batteries (Batt4EU Partnership)
HORIZON-CL5-2024-D2-02-02: Post-Li-ion technologies and relevant manufacturing techniques for mobility applications (Generation 5) (Batt4EU Partnership)

HORIZON-CL5-2024-D2-02-03: Size & weight reduction of cell and packaging of batteries system, integrating lightweight and functional materials, innovative thermal management and safe and sustainable by design approach (Batt4EU Partnership)

 

Çağrı içerikleri ve bütçeleri için Küme 5 2023-2024 Çalışma Programı'na linkten ulaşabilirsiniz. 

Diğer Bilgiler

Gorsel

Üyelik hakkında detaylı bilgi için BEPA web sitesini ziyaret edebilirsiniz. BEPA Üyeliği ve mevcut üyeler: https://bepassociation.eu/membership/bepa-members/