Başlangıç ve Bitiş Tarihi

01 Aralık 2022-31 Aralık 2025

Koordinatör

Fundacion Tecnalia Research & Innovation

Bütçe

4 527 891.25 Avro

Türk Ortaklar

Sun Tekstil Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi; Denge Kimya Ve Tekstil Sanayi Ticaret Anonim Şirketi

Desteklendiği Program ve Alan
Dijital, Endüstri ve Uzay
Desteklendiği Çerçeve Program

Ufuk Avrupa Programı: HORIZON-CL4-2022-RESILIENCE-01-23 Safe and Sustainable-by-design Organic and Hybrid Coatings

tornado

TORNADO Projesi, Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa’nın teknoloji vizyonunu hayata geçirmek amacıyla yürütülen Horizon Europe Programı kapsamında desteklenmiş olup, proje hedeflerini hayata geçirmek için 4 farklı ülkeden 14 kuruluştan oluşan bir proje konsorsiyumu oluşturulmuştur.

TORNADO Projesi kapsamında güvenli ve sürdürülebilir tasarm kriterlerine uygun, yüksek performanslı (iyi derecede su ve yağ iticilik özelliğine sahip), yeni, biyobazlı ve toksik olmayan kaplama kimyasalları geliştirilecektir. Geliştirilmesi ve kullanımı önerilen yeni kaplamalar flor içermeyecek, insan sağlığına ve çevreye yönelik olumsuz etkileri flor içerikli muadillerine göre çok daha az, geri dönüşüm olanakları da daha kolay olacaktır.

Su ve yağ itici özellikteki kumaşlar, özellikle teknik tekstillerin üretiminde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tipteki teknik tekstillerde yüksek iticilik performansı elde etmek amacıyla flor içeren kimyasallar kullanılmaktadır. Yüksek performans sağlayan flor içerikli bileşikler; zamanla insanlarda, hayvanlarda, toprakta, havada ve suda birikmektedir. Dolayısı ile bu kimyasalların uzun vadede insan ve çevreye olan olumsuz etkileri oldukça dramatiktir. TORNADO Projesi, yüksek performanslı teknik tekstillerin daha çevreci ve sürdürülebilir olarak nasıl tasarlanmaları, üretilmeleri ve kullanılmaları gerektiğini belirleyerek güvenli bir döngüsel ekonomiye geçişe katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Proje kapsamında bitkisel yağlardan elde edilen iki yeni biyo bazlı su ve yağ itici kimyasal geliştirilecektir. Bu yeni kimyasalların; ambalaj, mutfak gereçleri ve tekstil sektöründeki kullanılabilirliği ve performans değerlendirmesi yapılacaktır. Sun Tekstil, geliştirilen kimyasalların tekstil üretiminde kullanılabileceği prosesler ve son ürünler geliştirerek bunların endüstriyel ölçekte doğrulamasını yapacaktır. Bu güvenli ve sürdürülebilir kimyasalların ve bu kimyasallar ile işlem görmüş kumaşların flor içerikli muadilleri ile aynı performansı göstermesi beklenmektedir. Böylelikle özellikle teknik tekstiller alanında büyük bir çevreci etki yaratılması hedeflenmiştir. Geliştirilecek ürünler, su iticilik özelliği istenen teknik tekstil ürünleri, aktif ve spor giyim koleksiyonları veya dış giyim ürünlerinde de kullanılabilecektir. Proje kapsamında oluşturulacak sayısal simülasyonlar ve matematiksel modeller ile bilimsel gelişime de önemli katkılar verilmesi hedeflenmektedir.

Proje kapsamında yapılan tüm çalışmalar için bir ürün yaşam döngüsü analizi yapılarak, projenin sürdürülebilirlik yönü de dokümante edilecektir. Böylece Sun Tekstil, Avrupa Birliği’nin sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında zorunlu kıldığı bazı regülasyonlara uygun süreçlerin, yöntemlerin ve son ürünlerin geliştirilebilmesi kapsamında büyük bir adım atacaktır.

Tornado

BAŞARI HİKAYELERİ