Başlangıç ve Bitiş Tarihi

01 Aralık 2022-31 Aralık 2025

Koordinatör

FUNDACION TEKNIKER

Bütçe

5.926.987 Avro

Türk Ortaklar

TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI ANONİM ŞİRKETİ

Desteklendiği Program ve Alan
Dijital, Endüstri ve Uzay
Desteklendiği Çerçeve Program

Ufuk Avrupa Programı: HORIZON-CL4-2022-TWIN-TRANSITION-01-04 - Intelligent work piece handling in a full production line (Made in Europe Partnership) (RIA)

Proje İnternet Sitesi
https://www.hartu-project.eu/
HARTU

Proje Özeti

HARTU projesi, yenilikçi ve yapay zeka ile geliştirilmiş teknik yaklaşımlar kullanarak alma, tutma ve bırakma dahil olmak üzere parça kavramanın ana zorluklarını ele alan, endüstri liderliğindeki bir araştırma projesidir.

 

Projeden beklenen Bilimsel Çıktı/Ürün/Kazanım

Projenin amacı, yapay zeka aracılığıyla farklı çalışma ortamlarının karmaşıklığının üstesinden gelebilen, yeteneklerini zaman içinde geliştirebilen ve gerektiğinde çalışanları destekleyen etkili ve akıllı bir taşıma sistemi geliştirmektir.

HARTU projesi, birçok farklı ürün için elektro-yapışmaya dayalı yenilikçi kavrama konseptleri önererek, kavrama, serbest bırakma ve temaslı montaj görevlerinin otomatik planlanması ve kontrolü için bileşenler sağlayacaktır.

İnsan operatörlerle aynı ortamda çalışabilme özelliğine sahip bu sistem aynı zamanda görüntü işleme ve barkod okuma ile parçaları tanımlayabilme özelliğine sahip olacaktır. Bu yeni sistem sayesinde endüstriyel depolardaki malzeme sevkiyatlarında yaşanan yanlış tipte yada yanlış sayıda parça gönderimlerinin önüne geçilerek hem ekonomik hem de müşteri memnuniyeti açılarından fayda sağlanacaktır. Ayrıca hem malzeme depoları hem de üretim hatlarında kullanılabilecek bu sistem sayesinde insan operatörlerinin karşılaştığı ergonomi sorunlarının önüne geçilebilecektir.

 

Projenin Hedef Grubu

Proje; otomotiv, ev aletleri, el aleti üretimi, gıda işleme ve lojistik olarak belirlenen beş ayrı sektörde birbirleriyle benzer teknolojilere yönelik uygulama senaryolarını içerecektir. Bu senaryolar, şekil, malzeme ve boyut açısından geniş bir ürün yelpazesi sunarak, HARTU Projesi’nin üretim hatlarının esnekliğini, yeniden yapılandırılabilirliğini ve verimliliğini artırmasını sağlayacaktır.

 

Projenin diğer ortakları ile ilgili bilgiler

HARTU Projesi’nin konsorsiyumu 12'si Avrupa şirketi ve araştırma enstitüsü ve 2'si Tayvan merkezli şirket olmak üzere toplam 14 ortaktan oluşmaktadır.

 1. FUNDACION TEKNIKER – İspanya
 2. DEUTSCHES FORSCHUNGSZENTRUM FUR KUNSTLICHE INTELLIGENZ GMBH – Almanya
 3. ASOCIACION DE INVESTIGACION METALURGICA DEL NOROESTE – İspanya
 4. TOFAS TURK OTOMOBIL FABRIKASI ANONIM SIRKETI – Türkiye
 5. INDUSTRIAL TECHNOLOGY RESEARCH INSTITUTE INCORPORATED - Tayvan
 6. ENGINEERING - INGEGNERIA INFORMATICA SPA - Italya
 7. PHILIPS CONSUMER LIFESTYLE BV - Hollanda
 8. ULMA MANUTENCION S. COOP. - İspanya
 9. DEEP BLUE SRL - Italya
 10. FMI HTS DRACHTEN B.V. - Hollanda
 11. TECNOALIMENTI SCPA - Italya
 12. INFAR INDUSTRIAL CO., LTD. - Tayvan
 13. POLITECNICO DI BARI – Italya
 14. OMNIGRASP - Italya

BAŞARI HİKAYELERİ