Başlangıç ve Bitiş Tarihi

01 Haziran 2016-30 Mayıs 2021

Koordinatör

Prof. Dr. Haluk KÜLAH

Bütçe

2 Milyon Avro

Türk Ortaklar

Ortadoğu Teknik Üniversitesi

Desteklendiği Program ve Alan
Avrupa Araştırma Konseyi
Desteklendiği Çerçeve Program

Ufuk 2020

ufuk_avrupa

FLAMENCO temel araştırma projesi sayesinde geliştirilecek işitme cihazı ile işitme engelliler için önemli bir gelişme sağlanmış olacak. Proje kapsamında tamamı kulak içine yerleştirilebilir ve kendi...

Bilimsel Çıktı/Ürün/Kazanım

Açılımı, “tamamen vücut içinde yer alabilen, Mikro-Elektro-Mekanik Sistemler (MEMS) tabanlı, kendi kendini yöneten koklear implant” olan projede geliştirilen bu yöntem ile koklear implant teknolojisinde yeni bir sayfa açılacak. Elektronik mühendisliği ve tıp dışında makina mühendisliği ve biyoloji bilimleri de projeye yön verecektir. Kulağın doğal çalışma prensibine benzer bir biçimde çalışacak olan FLAMENCO, enerji tüketimi azaltılmış, düzenli pil değişimine gereksinim duymayan, yüksek performanslı gelecek nesil koklear implantlar için çok önemli bir adımı oluşturuyor. Patenti de geliştiren ekibe ait olan FLAMENCO sayesinde, kullanılan mevcut koklear implantların çalışma prensibi tamamen değişecektir.

Endüstriyel İnovasyon (Ürün ve süreçler yanında hizmetlerdeki inovasyon da dâhil)

FLAMENCO temel araştırma projesi sayesinde geliştirilecek işitme cihazı ile işitme engelliler için önemli bir gelişme sağlanmış olacak. Proje kapsamında tamamı kulak içine yerleştirilebilir ve kendi enerjisini üretebilen bir koklear implant (sesleri, kodlanmış elektriksel uyarıya dönüştüren cihaz) geliştirilmesi hedeflenmektedir.

İnsan Kaynağının Geliştirilmesine Katkısı

Proje dâhilinde an itibarı ile toplam 8 araştırmacı istihdam edilmektedir.

BAŞARI HİKAYELERİ